Strona 1 z 2
Układ klimatyzacji jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia współczesnych samochodów. Kierowcy często nie zastanawiają się nawet, czy używają go prawidłowo. Jak właściwie wykorzystać wszystkie funkcjonalności tego systemu i przy tym nie nabawić się kłopotów ze zdrowiem?Nadeszły wakacje. Niebawem wiele osób siądzie za kierownicą swoich aut wyruszając w podróż, która bez względu na długość trasy może okazać się bardzo uciążliwa. Szczególnie, gdy temperatura za oknem przekroczy kilkanaście stopni i zacznie dawać się podróżującym we znaki. Zanim uruchomimy klimatyzację w naszym samochodzie, powinniśmy poznać ogólne metody posługiwania się tym układem. Niezależnie, czy będzie to klimatyzacja ręczna, automatyczna, wielostrefowa, czy każda inna.
Nie tylko podczas upałów
Uruchamianie klimatyzacji wyłącznie podczas upałów to poważny błąd. Dlaczego? Ponieważ czynnik pracujący w układzie jest wymieszany z olejem i zapewnia odpowiednie smarowanie sprężarki. Dlatego co jakiś czas powinno włączyć się klimatyzację, aby nasmarować i zakonserwować układ. Ponadto służy on zarówno do schładzania powietrza, jak i jego osuszania. Druga z wymienionych funkcjonalności doskonale sprawdza się w warunkach jesiennych lub zimowych stanowiąc nieocenioną pomoc, gdy mamy problem z parującymi szybami. Gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza, a układ schładzania powietrza będzie wyłączony, osuszanie z pewnością zadziała znakomicie.
Z otwartym oknem
Wsiadając do długo stojącego na słońcu i mocno nagrzanego samochodu w pierwszej kolejności powinniśmy otworzyć na chwilę szeroko wszystkie drzwi i przewietrzyć wnętrze. Gdy uruchomimy auto (przed włączeniem klimatyzacji) przejedźmy kilkaset metrów z otwartymi oknami. Dzięki temu schłodzimy wnętrze pojazdu do temperatury zewnętrznej bez użycia klimatyzacji, obciążenie sprężarki zostanie zmniejszone, a zużycie paliwa przez silnik samochodu nieznacznie się obniży. Podczas jazdy z włączoną klimatyzacją należy zamknąć szczelnie wszystkie okna oraz uchylony dach. Najszybciej obniżymy temperaturę powietrza we wnętrzu auta, gdy ustawimy chłodzenie na tryb automatyczny oraz wewnętrzny obieg powietrza wewnątrz auta (trzeba pamiętać, aby po schłodzeniu wnętrza przełączyć na zewnętrzny obieg powietrza).
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec