Strona 1 z 2
Płyn do spryskiwaczy może mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia człowieka. Objawami są duszności, piekące oczy, bóle głowy, suchość i pieczenie w ustach oraz zmiany w smaku. Jeśli opary płynu do spryskiwaczy wdycha alergik, albo osoba wrażliwa na jakiś składnik płynu, wskazane objawy mogą się w znaczący sposób nasilić.Opary płynu opryskującego przednią szybę samochodu czuje kierowca i pasażerowie ponieważ, przedostają się one do wnętrza auta wlotem powietrza. Aby uatrakcyjnić wykorzystywanie płynów do spryskiwaczy producenci wprowadzili płyny zapachowe, tak więc każdy może wybrać pożądany przez siebie aromat.
Aby uniknąć przykrych objawów zdrowotnych, należy czytać ulotki płynów do spryskiwaczy. Na wielu tego typu preparatach umieszczona jest informacja, że np. produkt powoduje podrażnienia oczu, bądź też wdychanie jego oparów może w konsekwencji wywołać zawroty głowy lub senność. Płyny do spryskiwaczy na pewno trzeba przechowywać z dala od dzieci, a jeśli nasza pociecha przypadkiem wypije taki płyn, natychmiast należy udać się do lekarza.
Każdy płyn do spryskiwaczy jest mieszanką wielu różnych związków chemicznych, z których większość ma wpływ na nasze zdrowie. Aby w maksymalny sposób chronić bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów, powinniśmy wybierać płyny z certyfikatem PZH, a także PCBC uprawniającym do oznaczania płynu stosownym znakiem bezpieczeństwa. Dla naszej świadomości tego, co wdychamy podczas jazdy samochodem i używania płynu do spryskiwaczy, najlepiej wybrać preparat, na którego etykiecie wymieniono wszystkie jego składniki.
We wszystkich przypadkach płyny do spryskiwaczy produkowane są na bazie alkoholu etylowego. Dodaje się do nich także izopropanol oraz niewielkie ilości detergentu, substancje zapachowe i koloryzujące. Prawo dopuszcza także dodawanie do płynów spryskujących samochodowe szyby, alkoholu metylowego, co jeszcze kilka lat temu było zabronione.
Wszystkie składniki płynów do spryskiwaczy mogą być szkodliwe dla zdrowia, ponieważ każdy z nas może być uczulony na inny jego element. Generalnie, najbardziej szkodliwy jest oczywiście metanol, a także izopropanol.
W sklepach dostępna jest bardzo szeroka gama płynów do spryskiwaczy, dlatego też wiele klientów ma poważne problemy z ich doborem dla własnych potrzeb. Trzeba wiedzieć, że istnieją zimowe i letnie płyny do spryskiwaczy, które mają zupełnie inne parametry użytkowe. Zimowe preparaty służą do usuwania zanieczyszczeń drogowych, brudu, kurzu, oraz soli, ale nie należy ich stosować do usuwania oblodzeń z szyb. Do tego celu używa się wyłącznie odmrażacza do szyb samochodowych. Nie zaleca się mieszanie płynów do spryskiwaczy różnych producentów, ponieważ mogą mieć one zupełnie inne właściwości.
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec