Strona 1 z 3
Wideorejestrator może pomóc uniknąć kontrowersji w przypadku kolizji. Pozwala także nagrać wyczyny kierowcy w zawodach motorowych. Na co zwrócić uwagę, szukając kamery do samochodu.Jeszcze kilkanaście lat temu popularne urządzenia rejestrujące obraz były duże i ciężkie. Kamery na kasety VHS zajmowały pół szafy, a ciemne obiektywy bez odpowiedniego wspomagania lampą kompletnie nie sprawdzały się po zmroku. Dodatkowo za niezłą kamerę trzeba było zapłacić nawet 5-6 tysięcy złotych. Dziś miniaturowe zestawy rejestrujące obraz potrafią nagrywać nawet w ciemnościach, a ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.
Trzecie oko
Wideorejestrator jako element dodatkowego wyposażenia jeździ w coraz większej liczbie polskich samochodów.
Kamerą można nagrywać swoje występy. Dzięki temu potem można je obejrzeć i przekonać się, jakie błędy popełniło w czasie wyścigu.
Ale rozrywka to nie wszystko. Nagranie z wideorejestratora może okazać się pomocne np. do ustalenia przebiegu wypadku albo kolizji.
Co prawda takie urządzenia nie posiadają koniecznych atestów, ale nagranie zawsze można poddać analizie przez biegłego, który ustali, czy jest prawdziwe. Jeśli jest ono na oryginalnym nośniku i nie zostało zmodyfikowane, a biegły to potwierdzi, w wielu sytuacjach, może być dowodem w sądzie.
Nieco gorzej sytuacja przestawia się wówczas, gdy dodatkowo trzeba ustalić np. prędkość pojazdów biorących udział w kolizji. W przypadku rejestratorów wyposażonych dodatkowo w GPS będzie ona zapisana, ale sąd nie weźmie jej pod uwagę. Amatorskie urządzenia nie mają świadectwa wzorcowania, dlatego wykonywany przez nie pomiar jest traktowany tylko jako wartość przybliżona.
Sprawdź kąt widzenia
Na rynku oferta wideorejestratorów jest potężna. Jak wybrać najlepszy? Fachowcy handlujący tego typu sprzętem wybór radzą zacząć od sprawdzenia parametrów kamery. Aby nagranie było dobre, kamera powinna mieć jak najszerszy kąt widzenia. Minimum to 120 stopni – wówczas urządzenie rejestruje to, co dzieje się przed samochodem oraz po obu stronach jezdni. Ten warunek spełnia większość produktów obecnych na rynku, ale wiele z nich oferuje nawet 150 stopni.
Aby kamera poradziła sobie z rejestracją obrazu po zmroku, powinna być odporna na tzw. zewnętrzne olśnienia, których źródłem są np. latarnie uliczne, albo światła samochodów jadących z naprzeciwka. Jakość nagrania nocą poprawiają diody doświetlające otoczenie podczerwienią, które montowane są w niektórych rejestratorach.
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec