Jakie auta skupujemy

 • Skup samochodówOsobowe
 • Dostawcze
 • Uszkodzone
 • Bez przeglądu, OC
 • Dowolnej marki i modelu
 • Każdego stanu technicznego
 • Po 1992 roku produkcji

Sprawdź!

Najlepsze ceny

 • Bezpłatna wycenaSkup samochodów
 • Dojazd do klienta
 • Gotówkę w 30min
 • Szybką obsługę
 • Formalności na miejscu
 • Wycenę telefoniczną
 • Codziennie od 7:00 do 20:00

Możesz nam zaufać

Zbliżają się wakacje i wielu kierowców wraz z rodzinami ruszy na letni wypoczynek. Warto aby pamiętali, iż samochód obciążony pasażerami i bagażem ma większą masę i może sprawić nieprzyjemną niespodziankę.

Każdy samochód ma określoną dopuszczalną masę całkowitą - DMC. Ten parametr niektórym kierowcom kojarzy się głównie z pojazdami ciężarowymi. Tymczasem dotyczy on również samochodów osobowych. DMC oznacza masę auta wraz z pasażerami i ładunkiem. Przekroczenie tego parametru jest szczególnie niebezpieczne. Konsekwencje przeładowania pojazdu mają wpływ na jego zachowanie i bezpieczeństwo, dlatego każdy użytkownik auta powinien zachować staranność w układaniu bagażu i pilnowaniu jego właściwej masy.

O przekroczenie DMC szczególnie łatwo podczas wakacyjnych wyjazdów, kiedy samochodem jedzie kilka osób, bagażnik jest wypełniony po brzegi, a na dachu pojazdu jest dodatkowy bagażnik lub kilka rowerów. Zwiększenie masy auta powoduje, że jego zdolność do reagowania w sytuacjach awaryjnych jest zmniejszona, co może doprowadzić do wypadku. Przede wszystkim wydłużeniu ulega droga hamowania.

Obciążony samochód potrzebuje więcej miejsca, by się zatrzymać. Kierowcy mogą być nieświadomi wydłużonej reakcji pojazdu i przez to ryzyko udziału w niebezpiecznym zdarzeniu jest większe. Co prawda producenci współczesnych samochodów uwzględniają, aby pojazd był neutralny w prowadzeniu, gdy jedzie nim komplet pasażerów z bagażem, jednak dotyczy to sytuacji, gdy nawierzchnia jest sucha. Kiedy jest ślisko i trzeba awaryjnie hamować, to masa obciążonego pojazdu pcha go do przodu.

Oprócz przestrzegania limitów ładowności bardzo ważne jest prawidłowe rozmieszczenie bagażu. Załadowane nieprawidłowo auto lub z ładunkiem niesymetrycznym w sytuacjach zmiany pasa ruchu lub nagłego skrętu może wpaść w poślizg, czy nawet wywrócić się.

Pamiętajmy też o prawidłowym zabezpieczeniu bagażu, w tym także przewożonych rowerów. Źle zapięte rowery umieszczone na bagażniku dachowym, podczas jazdy i manewrów, mogą się przesunąć i doprowadzić do zmiany środka ciężkości, a w konsekwencji do zmiany toru jazdy. Mogą też zwyczajnie odpaść od bagażnika. Jadąc z rowerami na zewnętrznych bagażnikach nie szarżować i przed wyruszeniem na trasę sprawdzić, jaką dopuszczalne obciążenie oraz prędkość maksymalną przewiduje producent bagażnika rowerowego.

Prawidłowe zabezpieczenie bagażu dotyczy nie tylko ładunku przewożonego w bagażniku lub na bagażniku dachowym. Dotyczy to również przedmiotów przewożonych w kabinie. Niezabezpieczone przedmioty w momencie uderzenia nabierają prędkości. Zwykły telefon w momencie uderzenia w przeszkodę z prędkością 50 km/h, zwiększy swoją masę do 5 kg, a 1,5-litrowa butelka wody będzie ważyła około 60 kg. Ponadto nie przewoźmy w samochodzie zwierząt bez odpowiedniego ich zabezpieczenia. Pies siedzący luzem na tylnej kanapie podczas nagłego hamowania przy prędkości 50 km/h, „poleci” na kierowcę i pasażera ze zwiększoną o 40 razy masą.

Masa pojazdu ma także wpływ na ogumienie. Przeciążony samochód powoduje, że opony szybciej się grzeją. Wraz z większą liczbą pasażerów trzeba zwiększyć ciśnienie w oponach. Informacje na temat odpowiednich wartości ciśnienia znajdują się najczęściej na drzwiach kierowcy albo po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa (tak jest np. w autach marki Skoda). Zmiana masy samochodu ma również wpływ na światła. Powinniśmy je regulować w zależności od obciążenia pojazdu. W starszych samochodach służy do tego specjalne pokrętło, nowoczesne auta mają najczęściej światła ustawiane automatycznie. Jednak raz w roku należy sprawdzić poprawność ich ustawienia w serwisie.

Usterki aut

Skup samochodówSkup samochodówAlternatora
Skup samochodówAkumulatora
Skup samochodówZawieszenia
Skup samochodówElektryczne
Skup samochodówChłodzenia
Skup samochodów...i inne usterki

Dowiedz się jak naprawić

Kupimy każdy samochód